Utkucan Çelik: Hem konut alıcısına hem de konut üreticisine büyük katkı sunacak

Guclu Group > Utkucan Çelik: Hem konut alıcısına hem de konut üreticisine büyük katkı sunacak

Utkucan Çelik: Hem konut alıcısına hem de konut üreticisine büyük katkı sunacak

Gayrimenkul sektörü ve konut alıcısının beklediği KDV kararı Bakanlar Kurulu’ndan çıktı. Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre, 6 ay süreyle, konut teslimlerinde, yüzde 18 yerine yüzde 8 KDV uygulanacak. Yüzde 18 KDV oranının…
7 Mayıs 2018 Pazartesi 15:52
Utkucan Çelik: Hem konut alıcısına hem de konut üreticisine büyük katkı sunacak

Gayrimenkul sektörü ve konut alıcısının beklediği KDV kararı Bakanlar Kurulu’ndan çıktı. Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre, 6 ay süreyle, konut teslimlerinde, yüzde 18 yerine yüzde 8 KDV uygulanacak. Yüzde 18 KDV oranının uygulandığı konut gruplarının başında ise, “net alanı 150 metrekare ve üzerinde olanlar” geliyor. Aynı dönemde yüzde 4 olan tapu harcı ise yüzde 3 olacak. Açıklanan bu kararlarla, 500 bin TL’lik bir konutun 90 bin TL olan KDV’si, 40 bin TL’ye düşecek.

Güçlü İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Utkucan Çelik konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu:  Bakanlar Kurulu kararıyla taşınmazların alım-satım maliyetlerine ilişkin vergiler 6 aylığına azaltıldı. Bu kapsamda yüzde 18 KDV oranına tabi konut teslimlerindeki oran 31 Ekim’e kadar uygulanmak üzere yüzde 8’e indirildi. Tapu harcı oranı da aynı dönemde yüzde 4’ten yüzde 3’e düşürüldü. Yapılan bu düzenlemelerin hem konut alıcısına hem de konut üreticisine büyük bir katkı sunacağına inanıyoruz. Alınan bu kararlar öncelikle bekleyen talebin alıma dönüşmesinde itici rol oynayacaktır. Yatırımcıların güvenli liman olarak gördükleri gayrimenkul sektörüne yatırımları artacaktır. Ayrıca gayrimenkul alım satımlarında devletin önemli bir gelir kaynağı olan tapu harcı düzenlemesi ile hem sektör, hem devlet, hem de konut alıcısı kazanacaktır. Konut satışlarında yaşanan artış sonrasında ise sektörün yeni yatırımlarına hız vereceğini düşünüyoruz.

 

Catalog
Phone
WhatsApp