MİLLİ TBM GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Guclu Group > MİLLİ TBM GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Teknolojik gelişmeleri yakinen takip eden İSKİ, yine bir ilke imza attı. İstanbul’un ilk içmesuyu tünelinde, ilk kez yerli ve milli “TBM Makinesi” İstanbulluların huzuruna çıktı.

İSKİ, “Zeytinburnu İçmesuyu Tünelini’nin” kazılarında kullanılan milli ve yerli TBM Makinesini basın mensuplarına tanıttı. Tanıtıma, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İSKİ Genel Müdürü Fatih Turan, İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Recep Hazır, Su İnşaat Dairesi Başkanı Necati Çalık ve basın mensupları katıldı.

Tanıtımda, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, basın mensuplarıyla tüneli gezerek inşaat hakkında bilgi verdi. Geçmişte tünel kazılarının elle yapıldığını, teknolojinin ilerlemesiyle birlikte iş makinelerinin yerini TBM ( Köstebek) makinesinin aldığını ifade eden Topbaş, %95’inin milli ve yerli olan TBM Makinesinin Kocaeli’nde üretilmeye başlandığını ve en kısa zaman içerisinde %100’ünün Türkiye’de üretileceğini belirtti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş konuşmasına şöyle devam etti; “Teknolojileri kendimiz üretebiliyorsak, bu ülkemizin geliştiğinin bir göstergesidir. İlk TBM makinesini İspanya’da görmüş ve müthiş heyecanlanmıştım. Bugün ise o teknolojiyi ülkemizde bizlerin uygulaması çok önemli bir olay. Bu şu demek oluyor… Bu makinelerin üretilmesi dışarı milli servetin çıkışını engelleyecek, hatta satışından para kazanılacak. İstanbul’un yakından takip edildiği şu dönemlerde gerçekleştirilen her başarılı işin bizlere dönüşü olacak.”

Tünel çalışması esnasında İstanbullulara herhangi bir rahatsızlık verilmeyeceğini de ekleyen Başkan Topbaş; “İstanbullular günlük hayatlarına devam edecekler, trafiğin aksaması söz konusu değil, Nereden, Nereye! Çalışanların maaşını ödeyemeyen Belediyeden, 16.5 Milyar TL yatırım yapan bir Kuruma dönüştük. Belediyemizin bir lira borcu yok ve yatırımlarımıza aralıksız devam ediyoruz. Kolay bir iş değil, 15 milyonluk İstanbul’a eksiksiz hizmet götürüyoruz.

Zeytinburnu İlçesinde yapımına başlanan içmesuyu tüneli 2018 yılının ikinci yarısında sona erecek. Hat 2.600 mm çapında olup, 3.100 metre uzunluğunda olacak. 36 Milyon TL’ye mal olacak projenin en derin noktası 60 metre, ortalama derinlik ise 30 metre.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş konuşmanın ardından, TBM Operatörüne talimat vererek çalışmanın startını verdi.

Catalog
Phone
WhatsApp